Jarmila Tosonowska

Uttenhofen, SRN

Svoju prvú biolampu so si kúpila asi pred štyrmi rokmi a od tej doby nedopustím na liečbu svetlom. Mne to pomáha na všetky možné bolesti, najviac v kĺboch. Kedykoľvek niekde niečo cítim, vezmem biolampu a svietim na miesto, kde to bolí a väčšinou je to hneď po prvých dvoch – troch svieteniach podstatne lepšie, niekedy aj úplne v poriadku. Najviac ma trápil bedrový kĺb. Už pred 20 rokmi som mala problémy s ľavým bedrovým kĺbom a taktiež s kolenom, ktoré sa začalo ozývať, pretože po päťdesiatke už bolí všeličo. Hlavne teda kĺby, ale tiež sa musím pochváliť, že vždy ráno si dám budíček o 10 minút skôr, než potrebujem vstávať a nasvecujem si imunitné body. Od tej doby, čo si takto pravidelne na ne svietim, tak nepoznám čo je to prechladnutie, nádcha, chrípka, alebo angína. Má to až neuveriteľne preventívne účinky. Najviac musím ešte povedať, že si pravidelne svietim na oči a od tej doby ma nepália, nesvrbia, neslzia ako predtým.

A to si svietite priamo do očí?

Áno, ale samozrejme si to viečko zavriem, aby mi svetlo nedopadalo priamo na sietnicu.

Vy pracujete v zdravotníctve, že?

Áno, som vrchná rehabilitačná sestra v nemocnici v Plattlingu. Veľmi často musím dvíhať pacientov z nemocničného lôžka, pretože oni napríklad nemôžu alebo nie sú momentálne schopní, preto k nám na rehabilitačné oddelenie prichádzajú no a to znamená, že moja chrbtica, kĺby, ramená a kolená dostávajú zabrať. Celý deň som na nohách a potom príde biolampa veľmi vhod.

Na začiatku ste povedali, že vám biolampa pomáha prakticky na všetko. Práve toto je mnohým ľuďom podozrivé a nepochopiteľné, hovoria, že to by musel byť zázrak a že všeliek neexistuje a pod. Ako si to vy ako odborníčka v tomto odbore vysvetľujete?

Vo svojej podstate je to veľmi jednoduché. Každé ochorenie, každá bolesť je dôsledkom nedostatku energie v organizme, ktorý sa tým pádom nemôže brániť, pretože na to nemá silu. Polarizované svetlo biolampy pôsobí priamo na bunku – základný kameň nášho tela a dokáže veľmi prirodzeným spôsobom a veľmi rýchlo doplniť bunkám chýbajúcu energiu čo sa následne prejaví rýchlejšou regeneráciou bunkových tkanív v mieste svietenia. Podnecuje vlastnú somoliečebnú schopnosť organizmu, pomáha zbaviť sa bolesti. Okrem toho sa zrýchli látková výmena alebo metabolizmus už v tom základnom stavebnom kameni nášho tela. Telo je rýchlejšie zásobované potrebnými živinami a kyslíkom, rýchlejšie sa zbavuje odpadov, nečistôt atď. A bunky máme všade, celé naše telo, celý náš organizmus sa skladá z buniek a preto tá úžasná účinnosť tejto terapie, preto to pôsobí takmer na všetko. Na druhej strane je ale nutné si uvedomiť, že skutočne žiadny všeliek neexistuje, že to nie je žiadne mávnutie kúzelným prútikom, ale pravidelná, systematická činnosť, starosť o to, čo je nám dané len raz a nikdy viac, to najdrahšie a najcennejšie čo keď raz stratíme, len ťažko znova nájdeme – ZDRAVIE. To by si mali ľudia uvedomiť oveľa častejšie a omnoho intenzívnejšie sa starať sa o svoje zdravie až keď ho stratíme, je veľmi nebezpečné a krátkozraké a veľmi často sa to nemusí podariť. Bohužiaľ sa s tým pri svojej práci, ktorú mám mimochodom veľmi rada, stretávam takmer každý deň.

A využívate fototerapiu aj vo svojej každodennej činnosti, teda priamo v nemocnici na rehabilitácii?

Tam to bohužiaľ nemôžem využívať, pretože v našej nemocnici sa nemôže používať niečo, čo nie je vyslovene schválené. A o tom, čo sa bude v našej nemocnici používať, ja žiaľ nerozhodujem. A taktiež preto, že v Nemecku sa ľudia radšej nechajú od doktorov napchávať liekmi. Nechápu, že je to všetko o niečom inom. Domnievam sa ale, že aj v Nemecku je poznať čím ďalej silnejšie tendencie k alternatívnej medicíne a že tu tiež skoro príde čas takýchto skvelých prístrojov, ako ten váš. Nakoniec asi aj preto, že klasická medicína stojí pacientov čím ďalej viac peňazí. Platia si návštevy u lekára, priplácajú za lieky a okrem toho začínajú chápať, že množstvo rôznych tabletiek im nepomáha tak, ako by si predstavovali.

A na záver nášho rozprávania?

Snáď len malé moje odporučenie pre všetkých, ktorí o to budú stáť. Vážte si svojho zdravia a starajte sa oň ako najlepšie viete. Biolampa a vôľa ku zdravému životu je to, čo Vám v tomto smere môže veľmi pomôcť. Držím Vám všetkým palce, aby ste to dokázali a boli spokojní so svojim zdravím a životom ako som teraz ja.