Kŕčové žily (varixy)

Charakteristika ochorenia Kŕčové žily varixy biolampa Biostimul

Kŕčové žily sú rozšírené, predĺžené, vinuté žily so stenšenou stenou, zvyčajne s narušenými chlopňami. Najčastejšie ide o povrchové žily dolných končatín. V počiatočných štádiách kŕčové žily presvitajú pod kožou, ale sú bez uzlov. V ďalších fázach sa žily krútia a bránia tak prietoku krvi. Prvými známkami žilových zmien môžu byť unavené a opuchnuté nohy vo večernej dobe, pocity napätia lýtok, svrbenie, štípanie, pálenie alebo pichanie v nohách. U žien sa zvyčajne príznaky zhoršujú pri menštruácii.

Žily, na ktorých sa vytvárajú varixy, postupne strácajú svoju pružnosť. Tým že sa krútia, bránia normálnemu prúdeniu krvi. Vplyvom zvýšeného tlaku, ktorý je dôsledkom nedokonalého a pomalého transportu krvi v žilách, sa žilové steny rozťahujú a žilové chlopne sa nemôžu uzatvárať. Pri narušených chlopniach sa krv vracia späť a dochádza k hromadeniu krvi v žilách dolných končatín. Pri kŕčových žilách môže dochádzať k značným komplikáciám, trombóze, zápalom, až po ruptúru kŕčovej žily a vredy predkolenia. V dlhodobo opuchnutých dolných končatinách sa totiž znižuje bunečný metabolizmus, vracajúca sa krv rozťahuje najmenšie kapiláry a vedie k nahromadeniu tekutín a neskôr aj farbív červených krviniek v tkanivách.

Na zhoršovanie nálezu sa podieľa mnoho faktorov. Hlavným je vrodená dispozícia. Zhoršovanie spôsobujú najmä ženské hormóny a tehotenstvo, preto tiež trpia kŕčovými žilami trikrát častejšie ženy. Z množstva ďalších faktorov sú to napr. vlastnosti krvi, najmä vrodená dispozícia k zvýšenej zrážanlivosti krvi, trombóza. Ochorenie súvisí s vysokým krvným tlakom, zhoršuje ho obezita, dlhé státie, zápcha, nedostatok vitamínu C a vlákniny, užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Liečba a prevencia varixov

Liečba kŕčových žíl je zvolená podľa závažnosti ochorenia. Klasicky sa kŕčové žily liečia kompresnými pančuchami, ktoré miernia bolesti a bránia ďalšiemu rozťahovaniu žíl. Na malé žily možno použiť sklerotizačné injekcie. Princíp sklerotizácie spočíva v napustení varixov látkou, ktorá zničí cievne výstelky žily a vyvolá umelý zápal a trombózu v žile. Takto ošetrená žila sa po niekoľkých týždňoch vstrebe. Ďalšou, ale krajnou možnosťou je operatívne odstránenie žily. Medzi indikácie chirurgickej liečby patrí bolesť, kožné zmeny či kozmetické dôvody. Po chirurgickom odstránení varixov aj po sklerotizácii sa však môžu tvoriť varixy nové. Žilové varixy nie sú vyliečiteľné. Liečba je zameraná na zmiernenie ťažkostí a zlepšenie vzhľadu. Ochorenie sa však bude vracať, ak sa neodstráni jeho príčina.

Zlepšenie stavu možno dosiahnuť úpravou stravy, a to najmä jej obohatením o vlákninu, vitamín C. Ďalej je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, obmedziť sacharidy a konzervované potraviny, vyhnúť sa vyprážaným jedlám, soli, alkoholu a tabaku. Odporúčame zaradiť cviky na prekrvenie nôh (chôdza, plávanie, jazda na bicykli, vo voľných chvíľach precvičovať nohy - krúživé pohyby v členku, zdvíhanie špičiek), v čase odpočinku položiť nohy do vodorovnej, najlepšie zvýšenej polohy, nosiť neškrtivé oblečenie a pohodlnú obuv. K lepšiemu prekrveniu nôh prispeje sprchovanie striedavo studenou a teplou vodou. Odporúča sa vyhýbať sa vysokým teplotám (sauna, príliš teplé kúpele). Lepšieho prekrvenia a účinnejšej látkovej výmeny je možné dosiahnuť pravidelnou biostimuláciou postihnutých oblastí.

Odporúčania pri kŕčových žilách

  • úprava stravy – obohatiť o vlákninu, vitamín C (ovocie, zelenina, celozrnné výrobky)
  • obmedziť sacharidy, konzervované potraviny, vyprážané jedlá, alkohol, tabak
  • nadbytočne nesoliť
  • dbať na pitný režim
  • vykonávať pravidelné biostimulácie
  • vykonávať cviky na prekrvenie nôh
  • nohy čo najčastejšie ukladať do vodorovnej zvýšenej polohy
  • voliť vhodný pohyb – chôdza, plávanie, jazda na bicykli
  • nosiť neškrtivé oblečenie, vhodnú obuv (nie vysoké podpätky)
  • vyhnúť sa príliš vysokým teplotám
  • neužívať hormonálnu antikoncepciu

Liečba kŕčových žíl biolampou Biostimul

Lepšieho prekrvenia nôh a väčšej pevnosti a pružnosti ciev je možné docieliť pomocou svetelnej liečebnej terapie biolampou Biostimul. Biostimulácia pôsobí už na tzv. subbunečnej úrovni. Urýchľuje tak syntézu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre pevnosť a pružnosť ciev a chlopní. Veľký význam má aj to, že svetelná terapia prispieva k zrýchleniu látkovej výmeny, ktorá je práve vo varixoch spomalená, napomáha prúdeniu krvi a bráni tak jej hromadeniu v žilách. Aplikácia biolampy Biostimul sa vykonáva 2 - 3x denne po dobu 10 minút na postihnutú oblasť, zo vzdialenosti 1 - 2 cm. Je vhodné prvých 10 aplikácií používať len kontinuálny režim, potom je možné prejsť na režim pulzný. Pri aplikácii by mala byť končatina vo vodorovnej polohe. Začína sa pomalým krúživým pohybom smerom zdola nahor, od členka ku kolenu, od kolena k slabinám. Aplikácia sa ukončuje v oblasti slabín, kde sa nechá prístroj 5 minút pôsobiť. Po aplikácii je vhodné naniesť prípravok BioGel (špeciálny gél so širokospektrálnym účinkom s vyváženým bylinným komplexom a zmesou prírodných silíc).

Prognóza a možné komplikácie varixov

Nesprávna je domnienka, že kŕčové žily sú len kozmetickým problémom. Zanedbanie odporúčaných rád a neliečené kŕčové žily sa môžu stať vážnym zdravotným problémom sprevádzaným mnohými komplikáciami. Patrí medzi ne zápal žily a jej okolia, ruptúra ​​kŕčovej žily, chronická žilová nedostatočnosť, ktorá sa prejavuje opuchmi, kožnými zmenami a bolesťou. Závažnou komplikáciou je žilová trombóza. Je to stav, kedy sa objaví v žile vplyvom zvýšenej zrážanlivosti, ktorá je spôsobená zníženou priechodnosťou a spomalením toku krvi v kŕčových žilách, krvná zrazenina. Zrazenina sa môže dostať cez srdce až do pľúc a spôsobiť pľúcnu embóliu, tá sa v ľahších prípadoch prejavuje dýchavičnosťou a bolesťou na hrudi, ale môže spôsobiť aj náhlu smrť. Pri poranení kŕčovej žily často dochádza k vzniku vredu predkolenia. So vznikom vredov predkolenia nastávajú ďalšie nebezpečné komplikácie, a to nebezpečenstvo prieniku infekcie do celého organizmu ohrozujúce končatinu (nebezpečenstvo amputácie) aj život jedinca. Už v počiatočných štádiách výskytu kŕčových žíl je preto nevyhnutné tomuto ochoreniu venovať zvýšenú pozornosť.