Lupienka (psoriáza)
Charakteristika ochorenia
Lupienka je chronická zápalová kožná choroba, v ktorej priebehu sa striedajú obdobia kľudu a vzplanutia. Prejavuje sa červenými, ostro ohraničenými ložiskami so striebristými šupinami. Lézie sa typicky vyskytujú vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, chrbte, zadku. Sú to miesta, ktoré sú na koži najviac mechanicky zaťažované, čo je pre vznik lupienky typické (napr. po porezaní, škrabnutí, popálení, v jazve atď.) Stupeň postihnutia je od 1 – 2 ložísk cez rozšírenú dermatózu až po dermatózu s artritídou. Ochorenie vzniká na podklade urýchleného rastu buniek a nedokonalého rohovatenia kože. Normálne sa kožná bunka od najhlbšej vrstvy kože dopracuje ku kožnému povrchu asi za mesiac, u lupienky sú to iba 3 až 4 dni.
Lupienka je ochorenie tzv. autoimunné (imunitný systém napáda bunky vlastného tela). Imunologické i kožné zmeny súvisia s genetickou výbavou človeka. Nededí sa choroba ako taká, ale sklon k jej prejavu. Z dôvodu dedičnosti a pôsobením faktorov vonkajšieho a vnútorného prostredia sa tak vlastné biele krvinky aktivujú. Vytvorí sa kožný zápal, kožné bunky sa zmnožia, rýchlejšie rastú a nedokonale rohovatia.
Prepuknutie choroby vyvolávajú tzv. spúšťacie faktory. Medzi najčastejšie patrí stres, psychosociálne vplyvy, infekcie (hlavne dýchacích ciest), poranenia (fyzikálne a chemické vplyvy), a niektoré lieky. Ďalej sú to vplyvy klímy (zhoršenie v období jeseň - jar a zlepšenie v lete), životospráva, vnútorné choroby, hormonálne vplyvy, iné zápalové kožné choroby.
Postihnutý máva nielen ťažkosti telesné (svrbenie, bolestivosť, praskanie kože, bolesti kĺbov), ale takisto sa môžu objaviť poruchy spánku a psychické problémy.
Liečba a prevencia psoriázy
Prognóza a terapia závisia na rozsahu a závažnosti postihnutia. Klasická liečba príznaky lupienky iba potlačuje alebo zmierňuje. U ľahšej a stredne ťažkej lupienky sa liečia vonkajšie prejavy, a to používaním zvláčňujúcich a hydratačných krémov alebo kúpeľových olejov. U ťažkých foriem lupienky sa aplikuje celková liečba vo forme podávania liekov, ktoré však majú v menšej či väššej miere vedľajšie účinky, a to i dlhodobé.
K dlhodobej cytostatickej liečbe je určený prípravok metothrexát, ktorého účinok spočíva v likvidácií buniek. Je to liek značne toxický a pri dlhodobom podávaní môže poškodiť pečeň, obličky a kostnú dreň, alebo žalúdok a črevá. Je vyhradený len pre pacientov s ťažkou formou lupienky. Ďaľšou liečebnou látkou sú deriváty vitamínu A, tzv. retinoidy. Sú určené pre liečbu nastupujúcich a obzvlášť ťažkých foriem lupienky. Rovnako ako u iných silných liekov sa ale čoskoro objavia podráždené očné viečka, upchatý nos alebo popraskané pery. Cyklosporin A sa podáva vtedy, ak príčinou choroby je chyba imunitného systému. Ako alternatívu možno použiť lokálnu aplikáciu kortikosteroidov. Ak sa ale nanášajú na rozsiahlejšie plochy tela, môžu vyvolať zhoršenie ochorenia.
U psoriázy je dôležité udržovať kožu hydratovanú. Základom úspešnej liečby je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Jedným z hlavných krokov liečby je teda úprava stravovacích návykov, znamená to vyhnúť sa živočíšnym tukom, soli, cukru, ale tiež ostrým a koreneným jedlám a tučným mliečnym výrobkom, obmedziť alkohol a cigarety. Zvýšiť by sa naopak mal prísun vitamínov (najmä D), teda čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov, obilnín a strukovín, morských rýb. Doporučuje sa tiež postihnuté oblasti vystavovať slnku, avšak nie nadmerne. UV-A žiarenie prejavy lupienky potlačuje, ale opakované intenzívne liečenie môže zvýšiť nebezpečie vzniku rakoviny kože. Toto riziko nenesie svetelná terapia polarizovaným svetlom. Je neinvazívna, ľahko aplikovateľná a v liečbe lupienky zaujíma v kožnom lekárstve nezastupiteľné miesto.
Odporúčania pri lupienke
- pravidelné používanie polarizovaného svetla biolampy Biostimul hneď po prvých príznakoch
- balneoterapie
- hydratácia pokožky – hydratačné krémy a oleje
- vláknina a vitamíny – najmä D (čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné výrobky, obilniny a strukoviny, morské ryby)
- pravidelný pitný režim
- vyhnúť sa tučným a ostrím jedlám
- obmedziť alkohol, cigarety
Pri podozrení na možné prejavy odpovedajúce vyššie popísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy treba dodržiavať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.
Liečba biolampou Biostimul
Účinnými metódami liečby lupienky sú fototerapia a balneoterapia. Terapia polarizovaným svetlom je jednou z mála možných naozaj účinných alternatív pre zmiernenie priebehu ochorenia a jeho celkového zlepšenia. Úspešnosť v liečbe lupienky pomocou biolampy Biostimul je dokumentovaná mnohými pozitívnymi skúsenosťami. Liečebné polarizované svetlo má schopnosť cieleného prieniku do hlbších štruktúr tkanív, kde špecificky pôsobí na molekulárne usporiadanie bunkových membrán, posilňuje bunkový metabolizmus a významne tak urýchľuje regeneračné schopnosti a hojivé procesy, znižuje vnímanie bolesti a potlačuje zápalové pochody.
Pred aplikáciou biolampy Biostimul doporučujeme na očistenú postihnutú pokožku nastriekať BioFluid, doplnkový prípravok s vyváženým obsahom účinných látok (bylinný komplex, ktorý podporuje obranný systém pokožky, s vysokým obsahom minerálnej vody s horčíkom a prírodných biogénnych stimulátorov, ktorý čistí, upokojuje, hydratuje, regeneruje a tonizuje pokožku). Potom aplikujte biolampu Biostimul zo vzdialenosti 1 – 2 cm od pokožky, najlepšie dva krát denne po dobu 10 minút až do vymiznutia príznakov. Aspoň prvých desať aplikácií odporúčame robiť v režime kontinuálnom. Terapiu doporučujeme rozšíriť o používanie rašelinového extraktu Balneo Natural so žraločím olejom vo forme rašelinového kúpeľa. Vysoká účinnosť tohto kúpeľového extraktu bola preukázaná množstvom vynikajúcich výsledkov. V kombinácii so systémom svetelnej terapie biolampa Biostimul tak získate účinný nástroj k potlačeniu prejavov psoriázy. Po kúpeli je vhodné naniesť na postihnuté miesta krém pre suchú pleť alebo olej, ktorý dodá pokožke potrebnú hydratáciu, pružnosť a vláčnosť.
Prognóza a možné komplikácie pri lupienke
Liečba lupienky je dlhodobá a má komplexný charakter. Je treba zameriať sa na celkovú úpravu životosprávy a nebrať toto ochorenie len ako kozmetický problém. Liečba je nutná. Okrem telesných prejavov môže mať psoriáza až zničujúci vplyv na kvalitu života chorého, znevýhodňuje ju spoločensky i na trhu práce, spôsobuje chorému depresie, pocity menejcennosti. U 5 až 20% chorých neskôr spôsobuje zápaly kĺbov, opuchy a môže kĺby poškodiť. Riziko vzniku kĺbnej psoriázy sa dopredu nedá odhadnúť a jej nástup prichádza nenápadne, zo začiatku bez poznateľných príznakov. Lupienka teda nie je len ochorením prejavujúcim sa na koži a zhoršujúcim tak vzhľad pokožky chorého, ale skrýva sa v nej nebezpečná choroba postihujúca a devastujúca pohybový aparát.
Včas začatá, pravidelná a trpezlivá liečba lupienky však prináša dobré výsledky. V tomto smere je jedinečnou metódou neinvazívnej terapie polarizovaným svetlom, a to pomocou jednoduchých a pravidelných aplikácií biolampy Biostimul na postihnuté miesta.