Artróza

Charakteristika ochorenia Artróza biolampa Biostimul

Artróza je dlhotrvajúce degeneratívne ochorenie kĺbov postihujúce predovšetkým veľké nosné kĺby dolných končatín. Prejavuje sa bolesťou, zdurením kĺbov, opuchom, začervenaním, obmedzením pohyblivosti. Najčastejšie sa objavuje artróza kolenného, bedrového, členkového kĺbu, artróza kĺbov zápestia a drobných kĺbov prstov ruky. Príčina artrózy spočíva v nadmernom preťažovaní a následnom opotrebovaní kĺbových plôch. Pri nadmernom preťažení dochádza k postupnému opotrebeniu chrupaviek, ktoré tvoria kĺbovú plochu. Pri prekročení určitej medze opotrebenia dochádza k celkovému podráždeniu kĺbu, čo môže viesť až k jeho trvalému nevratnému postihnutiu. K tomuto ochoreniu môže dôjsť na podklade vrodenej abnormality postavenia kĺbu, chybného zaťažovania kĺbu (častý výskyt u baníkov, vodičov, tanečníkov, robotníkov), nadváhy, zápalu, úrazu, poruchy v molekulárnej látkovej premene väzivového aparátu kĺbov, poškodenie vekom.

Liečba a prevencia artrózy

Artróza sa klasicky lieči protizápalovými liečivami a liekmi tlmiacimi bolesť. Vhodné sú liečebné rehabilitácie, najmä potom balneologické a vodoliečebné procedúry, biostimulácia, lokálne liečenie teplom.

Pri využití liečebného polarizovaného svetla biolampou Biostimul dochádza v organizme k biostimulačnému, analgetickému a protizápalovému efektu. Bolesti kĺbov sa znižujú na únosnú hranicu či vymiznú úplne. V mieste prieniku polarizovaného svetla je niekoľkonásobne rýchlejšie produkovaný kolagén. Kĺb je pohyblivejší a akýkoľvek pohyb nevyžaduje takú námahu. Podobne tak rekonvalescencia u zranenia pohybového aparátu sa výrazne urýchľuje vďaka tomu, že sú bunky prirodzeným spôsobom podporované v tvorbe látok potrebných pre náš organizmus. 

Pri prejavoch, ale tiež pri predchádzaní tomuto ochoreniu je vhodné upraviť svoj životný štýl. Venovať sa nie príliš zaťažujúcemu cvičeniu, napríklad chôdzi a plávaniu. Doplniť stravu o vitamíny (najmä E, C) a zinok, regulovať telesnú hmotnosť.

Liečba artrózy biolampou Biostimul

Pri postihnutí pohybového aparátu využívame analgetické a protizápalové účinky biolampy Biostimul. Pôsobíme na zníženie bolesti (prináša rýchlu úľavu pri akútnych aj chronických stavoch) pri artróze malých aj veľkých kĺbov. Aplikujte biolampu Biostimul na okolie kĺbu zo vzdialenosti 1 – 2 cm, najlepšie po dobu 10 minút, 3 krát denne. Potom vmasírujte do pokožky doplnkový prípravok BioGel, ktorý bolestivé miesta upokojí. Prvých desať aplikácií doporučujeme robiť v režime kontinuálnom, potom je možné prejsť na režim pulzný. Po prvých aplikáciach môže dôjsť k zvýšenej bolestivosti. Ide o prirodzenú reakciu organizmu na terapiu a nie je dôvodom k jej prerušeniu. Naopak, tento jav je známkou zvýšenej aktivity protizápalových procesov a predpovedá úspešnú terapiu. Pri zvýšenej bolestivosti je možné aplikačnú dobu skrátiť alebo biolampu Biostimul na postihnuté miesto aplikovať z väčšej vzdialenosti, a to 4 – 6 cm. Ak bolesť aj tak neustúpi, odporúčame kúru na 48 hodín prerušiť. Veľmi príjemným a prospešným doplnkom sú teplé kúpele s rašelinovými extraktmi z rady Balneo Natural.

Prognóza artrózy a možné komplikácie

Môžeme zaujať postoj, že artróza patrí k veku, kĺby sú vekom opotrebované, unavené a prestávajú fungovať. Ale nie je nutné sa s týmto stavom zmierovať. Naopak, tento stav je nebezpečný. Neliečená artróza vedie k obmedzeniu v pohybe v oblasti postihnutého kĺbu a veľkej bolestivosti. Pri nesprávnom pokuse dochádza k opotrebeniu chrupaviek, a tým k nevratnému poškodeniu, pretože chrupavka nemá regeneračnú schopnosť. Bolesť sa stupňuje a stále viac obmedzuje pohyb. Nedostatok pohybu spôsobený bolesťou v danom kĺbe potom navyše spôsobuje ešte väčšiu stuhnutosť a obmedzenie. V prípade, že je chrupavka natoľko poškodená, že nemôže plniť svoju funkciu, riešním je už len endoprotéza. Včasnou a správnou liečbou možno mnoho problémov odstrániť a predísť ďalšiemu zhoršovaniu. Komplikácia a prognóza sú závislé na stupni artrózy, preto je dôležitá včasná diagnostika a zahájenie liečby. Jedinečnou metódou v tomto smere je liečba biolampou Biostimul. Jej dôležitou súčasťou je odstránenie bolesti, ktorá obmedzuje, bráni v pohybe a každodenných činnostiach. Vďaka potlačeniu bolesti pravidelnými aplikáciami biolympy Biostimul tak dôjde k zlepšeniu kvality života.