Astma
Charakteristika ochorenia
Astma je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pri ktorom dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa spôsobených zúžením dýchacích ciest. Je charakterizované zápalom dýchacích ciest, zvýšenou citlivosťou a dráždivosťou dýchacích ciest na rôzne podnety.
Astmu vyvolávajú dve skupiny faktorov: spúšťacie faktory (chladný vzduch, dym, dráždivé látky, fyzická námaha, silné výpary, stres, silné emócie, vplyv liekov, infekcie) a alergény (peľ, prach, srsť zvierat, plesne, roztoče). Po styku s dráždivým faktorom dýchacie cesty reagujú zúžením. Svaly okolo nich sa napnú, povrch sa zapáli, sliznica opuchne, zápal začne narastať a dochádza k nadmernej produkcii hlienu. Táto reakcia sa potom prejavuje dráždivým kašľom s obtiažnym vykašliavaním hlienov alebo suchým dráždivým kašľom, záchvatovitou dýchavičnosťou. Ťažkosti bývajú hlavne pri výdychu, pri ktorom môžu byť počuť pískavé zvuky. Akútny záchvat je často doprevádzaný výraznou úzkosťou. Veľkú rolu pri výskyte astmy hraje dedičnosť – vrodená dispozícia. V rodinnej anamnéze astmatikov sa väčšinou vyskytuje alergia alebo astma.
Liečba a prevencia astmy
Astma sa vyliečiť nedá, ale existuje mnoho efektívnych prípravkov, ktoré môžu zlepšiť jej prejavy. Podávanie liekov je volené podľa závažnosti ochorenia. Väčšina užívaných liekov sa podáva vo forme sprejov, ktoré sa vdychujú. Pomoc v akútnom stave poskytujú tzv. "úľavové lieky", ktoré majú schopnosť roztiahnuť priedušky a odstrániť dýchavičnosť. Ďalšia skupina "udržovacích liekov" prichádza na rad po ústupe najzávažnejších ťažkostí a ich úlohou je čo najdlhšie tlmiť zápal priedušiek a maximálne predĺžiť kľudové obdobie. Patria medzi ne kortikoidy, lieky proti alergii a tiež ďalšie látky, ktoré rozširujú priedušky. Pri preukázanej alergii je vhodné podávanie vakcín. Iné prostriedky dokážu znížiť opuchy a zápaly dýchacích ciest na vonkajšie podnety. Liečba astmy je založená na niekoľkých princípoch. Najskôr treba odstrániť vyvolávajúce faktory. Dôležité je vyhýbať sa vyvolávacím činiteľom. Nevyhnutné je nefajčiť a vyhýbať sa pobytu v zafajčených priestoroch, obmedziť kontakt so zvieratami. Veľmi dôležité je pravidelné upratovanie a výmena posteľného prádla aj matracov, kde pretrvávajú roztoče. Ak je známa peľová alergia, je vhodné obmedziť pohyb vonku. Veľký význam má aj duševný kľud a pohoda. Liečebný prínos máva takisto psychoterapia. Veľmi efektívne je cvičenie taichi alebo jógy, masáže, akupunktúra, reflexná terapia chodidiel (pomocou biolampy Biostimul).
Podporiť imunitu možno metódou svetelnej terapie s biolampou Biostimul, ktorá je neinvazívna a pôsobí na stimuláciu prirodzených obranných a obnovovacích mechanizmov organizmu. Pri posilňovaní imunity využívame akupunktúrne body.
Predísť chorobe ako takej sa nedá. Ovplyvniť možno ale jej priebeh. Odporúča sa obohatiť stravu o surovú zeleninu (vitamíny a tráviace enzýny), cesnak, cibuľu, hnedú ryžu, celozrnné výrobky, ovsené produkty, čerstvé ovocné šťavy, citrón. Obmedziť alkohol, lebo pôsobí na dýchacie centrum. Dôležité je pozorovať, či potravina nedráždi alebo nespôsobuje astmatický záchvat. Ak je tomu tak, je nutné ju vyradiť z jedálnička.
Odporúčania pri astme
- vyhýbať sa alergénom (chladný vzduch, znečistené prostredie, dráždivé látky, fyzická námaha, silné výpary, stres, silné emócie, vplyv liekov, infekcie), dráždivým činiteľom (peľ, prach, srsť zvierat, plesne, roztoče)
- dbať na čistotu, pravidelné upratovanie
- nefajčiť a obmedziť pobyt v zafajčených priestoroch
- pravidelná aplikácia polarizovaného svetla
- jóga
- strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, najmä na vitamíny: B-komlex (celozrnné výrobky, mliečne výrobky, droždie, zelenina), C (citrusy, listová zelenina), E (listová zelenina)
Pri podezrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie popísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy treba dodržovať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.
Liečba astmy biolampou Biostimul
Vysoká účinnosť svetelnej terapie biolampou Biostimul u astmy a alergii je daná aj mimoriadnou schopnosťou biolampy Biostimul prirodzene aktivovať samoliečebný potenciál organizmu, a to prostredníctvom jednoduchej a časovo nenáročnej stimulácie akupunktúrnych oblastí.
U astmy odporúčame robiť 4 kúry s prestávkou 14 dní, a to vždy 2 – 3 krát denne po dobu 10 minút. Je vhodné začať s aplikáciami v kontinuálnom režime. Zameriavame sa na oblasť hrudníka (akupunktúrna oblasť 18), na akupunktúrnu oblasť zápestia (10), priehlavku (9) a palcovej strany chrbta ruky (13). Dôležitú rolu hraje aj pocit upokojenia, ktorý liečba prináša, čo je u astmatikov veľmi dôležité. Vďaka priaznivému pôsobeniu biolampy Biostimul dochádza k rovnováhe organizmu.
Prognóza astmy a možné komplikácie
Dobrú prognózu majú prípady s včasnou diagnostikou a včasným zahájením liečby. Pri diagnostike astma bronchiale je nevyhnutné dodržovať zásady liečby a navodiť kľudový stav. Priebeh choroby je v detstve väčšinou búrlivejší, smerom k dospelosti sa ochorenie upokojuje. Avšak u niektorých astmatikov, obzvlášť fajčiarov, hrozí riziko obštrukčnej pľúcnej choroby. Nesprávnym alebo nedostatočným liečením astmy môže dochádzať k stále častejším akútnym záchvatom. Dýchanie je potom plytké, neúčinné, rýchle, veľmi unavujúce a môže viesť k dychovému zlyhaniu. Akútny astmatický záchvat môže vyústiť v pneumotorax, kedy sa vzduch dostáva medzi obaly pľúc a vyvoláva kolaps pľúc. Tento stav ohrozuje život jedinca.
Predísť týmto závažným komplikáciam, poškodeniu pľúc a znižovania účinnosti dýchania možno dodržiavaním odporúčaní a pravidiel liečby a pravidelným posilňovaním imunity pomocou biolampy Biostimul.