Bechterevova choroba
Charakteristika ochorenia
Bechterevova choroba je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k neinfekčnému zápalu chrbtice. Spočiatku sa prejavuje bolesťami v krížoch, bolesťou pri dýchaní. Pretože sa jedná o celkové zápalové ochorenie, môžu sa objavovať tiež príznaky podobné chrípkovému alebo inému infekčnému ochoreniu, ako je celková únava, mierne teploty. Zápal postihuje najčastejšie bedrový úsek chrbtice a postupuje do ďalších oblastí, postupne dochádza k zvápenateniu väzov a novotvorby kostí, ktoré spôsobia, že chrbtica je až úplne neohybná. Zápal vedie k zrastom jednotlivých stavcov a následne k obmedzeniu hybnosti, sprevádzané silnou bolesťou, často rannou zimnicou, únavou. Ťažkosti bývajú najhoršie v noci a ráno. Bechterevova choroba patrí medzi reumatické choroby, teda choroby, ktoré sú vyvolané neprimeranou imunitnou reakciou voči vlastným tkanivám. Je to ochorenie dedičné, ale podieľajú sa na ňom aj faktory vonkajšieho pôsobenia. Jeho príčina nie je dodnes úplne vyjasnená.
Najdôležitejšia je včasná diagnóza, ktorá umožní včasné začatie liečby riadenej odborným lekárom (reumatológom) skôr, ako dôjde k nevratnému poškodeniu chrbtice. Diagnóza ochorenia je založená na kombinácií klinických prejavov a výsledkom laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení.
Liečba a prevencia Bechterevovej choroby
Liečba Bechterevovej choroby je zameraná na zmiernenie ťažkostí a oddialenie invalidizujúcich prejavov, pretože aj cez pokrok modernej medicíny choroba stále nie je vyliečiteľná. Podávanie liekov je zamerané na pôsobenie proti zápalovému postihnutiu. Používajú sa tzv. nesteroidné antireumatiká potlačujúce zároveň zápal aj bolesť. V indikovaných prípadoch sú chorí liečení biologickými liekmi. Neoddeliteľnou súčasťou liečby Bechterevovej choroby sú rehabilitácie a dychové cvičenia. Pravidelné denné cvičenie významne spomaľuje priebeh ochorenia a odďaľuje prejavy. Vhodné sú liečebné rehabilitácie špeciálne zamerané pre Bechterevikov, najmä potom balneologické a vodoliečebné procedúry, fototerapie, lokálne liečenie teplom.
Moderným a efektívnym spôsobom je liečba pomocou polarizovaného svetla biolampou Biostimul. Červené polarizované svetlo využíva tzv. metódu Fotonyx. Pri využití liečebného polarizovaného svetla dochádza v organizme k biostimulačnému, analgetickému a protizápalovému efektu. Aplikácia tejto metódy podporuje cirkuláciu krvi a metabolické aktivity v postihnutej oblasti pomáhajú hojeniu zápalu. Bolesti chrbtice a kĺbov sa znižujú na únosnú hranicu či vymiznú úplne, bolesť nenúti zostať v neprirodzenej polohe, kĺb je pohyblivejší a akýkoľvek pohyb nevyžaduje takú námahu.
Pri prejavoch, ale tiež pre predchádzanie ďalšieho rozvoja tohto ochorenia, je vhodné upraviť svoj životný štýl. Venovať sa nie príliš zaťažujúcemu cvičeniu, napríklad chôdzi a plávaniu, liečebnej rehabilitácii. Doplniť stravu o vitamíny (najmä E, C) a zinok, regulovať telesnú hmotnosť.
Odporúčania pri Bechterevovej chorobe
- primeraný pohyb – plávanie, chôdza, turistika
- úprava životosprávy
- strava bohatá na vitamíny C (ovocie a zelenina), E (avokáda, orechy, slnečnicové semená), zinok, selén (celozrnné výrobky), rybí tuk
- pravidelná aplikácia biolampy Biostimul 2x denne podľa nasledujúcich odporúčaní
- redukcia hmotnosti za účelom zníženia záťaže postihnutého kĺbu
Pri podozrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie popísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy treba dodržiavať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.
Liečba Bechterevovej choroby biolampou Biostimul
Liečba pomocou biolampy Biostimul využívajúca nové moderné metódy Fotonyx je v prípade chorôb pohybového aparátu veľmi účinná. Vďaka prirodzenému pôsobeniu svetelnej energie na zníženie citlivosti nervových buniek dochádza k analgetickému účinku. Potlačenie bolesti tak opäť umožňuje pohyb v postihnutej oblasti. Pravidelné aplikácie biolampy Biostimul pomáhajú regenerácií tkanív, podporujú rozšírenie krvných ciev a tým látkovú výmenu, stimulujú správnu funkciu imunitného systému a tvorbu protizápalových látok. Vedú tak k účinnému potlačeniu zápalových pochodov. V prípade liečby Bechterevovej choroby odporúčame robiť aplikáciu biolampou Biostimul pravidelne 2x denne po dobu 10 minút. Začnite pôsobiť v oblasti bedrovej chrbtice a pomaly prechádzajte vyššie až ku krčnému úseku. Pre pohodlnejšiu aplikáciu môžete využiť mobilný držiak (súčasť balenia biolampy Biostimul) alebo stojanček. Ak sa vyskytujú ťažkosti aj v iných oblastiach (napr. kĺby), aplikujte rovnakým spôsobom. Veľmi vhodným doplnkom aplikácie je Biogel (súčasť balenia biolampy Biostimul) a prípravok Balneo Natural vo forme kúpeľa alebo zábalu. Základom úspešnej terapie je takisto pravidelné cvičenie, rehabilitácia. Liečba pomocou biolampy Biostimul je ideálnou metódou liečby, lebo pomáha ako potlačovať bolesť, tak odstraňovať zápal a tým bráni vzniku nevratných zmien na chrbtici. Včasne začatá liečba môže zabrániť progresii ochorenia a rozvoju komplikácií.
Prognóza a možné komplikácie Bechterevovej choroby
Vzhľadom k dedičnej predispozícií je nutné sledovať možnú prítomnosť Bechterevovej choroby v rodine u postihnutých jedincov. Najdôležitejšie je zistiť prítomnosť zápalu včas, pretože včasná a správna liečba môže zabrániť progresii ochorenia a rozvoju komplikácií. Následkom zápalu dochádza k zvápenateniu väzov a novotvorby kostí, ktoré stale viac obmedzujú pohyb. Ochorenie môže okrem chrbtice postihovať aj iné kĺby, predovšetkým bedrá, kolená, členky a ramená a u niektorých chorých je postihnutie periférnych kĺbov výraznejšie ako postihnutie chrbtice. Choroba pomerne často spôsobuje zápaly očí a vzácnejšie postihuje aj pľúca a srdce. Prognóza ochorenia závisí na včasnej diagnóze a začatí liečby. Dodržiavaním predpísanej liečby a pravidelným cvičením sa minimalizujú ťažkosti a spomalí progresia ochorenia. Veľmi vhodnou metódou liečby sú pravidelné aplikácie biolampy Biostimul. Ľudia postihnutí Bechterevovou chorobou sa združujú v klube bechterevikov. Účasťou na ich stretnutí získate cenné informácie ako sa so svojou chorobou čo najlepšie vysporiadať.