Cukrovka (diabetes)

Charakteristika ochorenia Cukrovka diabetes biolampa Biostimul

Cukrovka (diabetes) je porucha metabolizmu cukru. Je to chronické ochorenie charakterizované tzv. hyperglykémiou čiže zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Normálna hladina glukózy v krvi sa pohybuje medzi 4,4 mmol / l až 6,7 mmol / l. Ak je hladina glukózy viac ako 11,0 mmol / l, je diagnostikovaná cukrovka. Ďalšími príznakmi sú: smäd, chudnutie (pri normálnej chuti do jedla), únava, nevýkonnosť, časté močenie, podráždenosť, znížené videnie.

Hyperglykémia je spôsobená zníženou sekréciou alebo účinnosťou inzulínu. Inzulín je hormón tvorený bunkami pankreasu, ktorý telu pomáha využiť energiu z cukrov, škrobu a ďalších potravín. Ak je inzulínu nedostatok alebo je znížená jeho účinnosť, cukor (glukóza) nie je metabolizovaný a hromadí sa v krvi. Glykémia, hladina glukózy v krvi, je pri závažnom nedostatku inzulínu stále vysoká, a pritom bunky do svojho vnútra glukózu nedostávajú, vzniká tak vlastne akési hladovanie uprostred nadbytku. Obličky zvýšenú hladinu cukru nezvládajú redukovať a začínajú cukor prepúšťať do moču. Organizmus začne moč zvýšene vylučovať a tým sa dehydruje. To spôsobuje ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu vyústiť až v celkové zlyhanie organizmu.

Podľa toho, aká je príčina poruchy metabolizmu cukru, rozoznávame dva typy cukrovky: 
Diabetes mellitus I. typu (Juvenilný diabetes, inzulín dependentný) sa objavuje prevažne v detstve a v mladšom veku. Jeho výskyt je okolo 0,4% populácie. U chorých s DM I. typu dochádza k zničeniu buniek vytvárajúcich inzulín.
Diabetes mellitus II. typu (Izulin non-dependentný) sa vyskytuje až v dospelosti (väčšinou až po 40. roku veku, ale čoraz častejší kvôli nezdravému spôsobu života aj u mladších ľudí od 20. roku). Je vyvolaný poruchou uvoľňovania inzulínu z pankreasu, alebo jeho zníženou účinnosťou - spočíva v poruche reaktivity tkanív na inzulín. Hovoríme o inzulínovej rezistencii (zlá vnímavosť). Najčastejšou príčinou rozvoja tohto ochorenia je životný štýl spojený s nedostatkom pohybu, prejedaním sa a vznikom obezity. Počas tehotenstva rastie hladina krvného cukru v závislosti na tehotenských hormónov a u niektorých žien sa pankreas nie je schopný vyrovnať so zvýšenými požiadavkami na inzulín, ktorý má udržať hladinu cukru v rovnováhe, dochádza potom k vzniku tehotenského diabetu.

Dôsledkom oboch typov cukrovky sú neskoršie komplikácie podmienené najmä poškodením malých i veľkých ciev (zlyhanie obličiek, slepota, infarkt myokardu, mozgová príhoda, vredy predkolenia).

Liečba a prevencia cukrovky

Liečba závisí od typu diabetu. U typu I. je nevyhnutná liečba inzulínom, dodržiavanie diéty (5 - 6 jedál denne, neprekročiť dávku 30g cukru denne, nie sú vhodné potraviny sladené sacharózou, nesmie dôjsť k dlhému hladovaniu, nastal by hypoglykemický stav) a pohybové aktivity (dbať na pravidelnosť, nešportovať osamotene). Veľmi dôležité sú pravidelné kontroly.

Liečba diabetu typu II. spočíva najmä v dodržiavaní diéty. Základom je zníženie energetickej hodnoty, obmedziť tuky a cukry, zvýšiť prísun vlákniny. K zníženiu glykémie prispievajú niektoré potraviny (cesnak, cibuľa, fazuľové struky, bobuľoviny, pivovarské kvasnice, mliečne výrobky, predovšetkým nízkotučné syry, ryby, mladé lístky púpavy lekárskej, kyslá kapusta a zelenina), potraviny obsahujúce vitamín B6 (listová zelenina, pšeničné klíčky) , potraviny obsahujúce horčík (zelené rastliny, strukoviny, sója, orechy, celozrnné výrobky, mrkva, olivy, cibuľa), potraviny obsahujúce chróm (celozrnné výrobky, zelenina, syry, mäso). V prípadoch, keď len diéta nestačí, je nutné navyše podávať lieky, ktoré zvyšujú výdaj inzulínu alebo ktoré zvyšujú citlivosť tkanív na inzulín.

Tieto opatrenia sú dôležité i k zamedzeniu alebo oddialeniu vzniku neskorých diabetických komplikácií. Zamedziť vzniku DM I. typu nemožno, veľkú úlohu hrá dedičnosť. Prevencia DM II. typu spočíva v udržiavaní normálnej telesnej hmotnosti a dostatočnej fyzickej aktivity. Základom racionálnej diéty vhodnej pre diabetikov by mali byť potraviny s dostatočným obsahom vlákniny a polysacharidov. Dôležitá je pravidelná športová aktivita, najlepšie 3x týždenne aspoň 30 minút aktívneho aeróbneho cvičenia, najlepšie plávanie, jazdy na bicykli, aerobiku, behu alebo rýchlej chôdze. Pri udržiavaní normálnej telesnej hmotnosti a začatí pravidelnej telesnej aktivity sa zníži riziko vzniku DM II. typu o 50%. Významne na metabolizmus a udržiavanie rovnováhy v organizme pôsobí svetelná terapia pomocou polarizovaného svetla biolampou Biostimul. Biostimulácia pôsobí na úrovni celého organizmu, vyvoláva komplexné neurohumorálne reakcie, ktoré vedú k zlepšeniu a udržaniu zdravia, telesnej odolnosti a pohody.

Odporúčania pri cukrovke

  • pravidelné kontroly
  • dodržiavanie diéty - pravidelnosť, 5 - 6 jedál denne - obmedzenie tukov a cukrov
  • vyhnúť sa potravinám sladeným sacharózou
  • konzumácia potravín bohatých na vlákninu (ovocie a zelenina, celozrnné výrobky)
  • horčík (zelené rastliny, strukoviny, sója, orechy, celozrnné výrobky, mrkva, olivy, cibuľa)
  • vitamín B6 (listová zelenina, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice)
  • pravidelný pohyb - plávanie, jazda na bicykli, beh, chôdza (najlepšie v sprievode ďalšej osoby, v prípade, že by došlo k vyčerpaniu)
  • pravidelná biostimulácia biolampou Biostimul

Pri podozrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie opísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.

Liečba cukrovky biolampou Biostimul

Rada odborných prác na vedeckej úrovni preukázala, že včasná a správna aplikácia liečebného polarizovaného svetla biolampou Biostimul dokáže u mnohých akútne i chronicky chorých pacientov znížiť celkovú spotrebu liekov a zmierniť tak vedľajšie negatívne účinky veľkého množstva z nich. Liečebné polarizované svetlo má schopnosť cieleného prieniku do hlbších štruktúr tkanív, kde špecificky pôsobí na molekulárne usporiadanie bunkových membrán. Urýchľuje tak bunkový metabolizmus, látkovú výmenu a syntézu látok. Podporuje zdravý vývoj buniek a obnovu tkanív. Biolampu Biostimul odporúčame aplikovať 2-3krát denne. Terapiu vykonávame na akupunktúrnych oblastiach - zápästia (9, 10), kolená (16), ústa (7a, 7b), a to po dobu 10 minút. Odporúčame pri prvých aplikáciách používať kontinuálny režim, potom prejsť aj na režim pulzný. Túto kúru je vhodné opakovať po dvadsiatich dňoch.

Prognóza a možné komplikácie cukrovky

Liečba diabetu je dlhodobá a spočíva v celkovej úprave životného štýlu. Je nutné dodržiavať správne zásady a vhodnú diétu, a predísť tak nebezpečným komplikáciám. Nevyhnutným krokom je tiež posilnenie imunity a podpora krvného obehu a látkovej výmeny. Pomocou pravidelných aplikácií biolampy Biostimul to možno dosiahnuť efektívne a bez komplikácií.

Akútnymi komplikáciami diabetu môžu byť hypoglykemické a hyperglykemické stavy. Pri týchto stavoch môže dôjsť k strate vedomia a tak aj ohrozeniu života chorého. Preto je dôležité kontrolovať hladiny glykémie a vyvarovať sa situáciam, ktoré tieto stavy môžu navodiť.

Znížená imunita a kolísajúca glykémia vedie k častému výskytu mykóz. Neskôr môže dôjsť k postihnutiu ciev (ateroskleróza, postihnutie ciev sietnice, koronárnych tepien, periférnych ciev) a nervov. Postihnutie periférnych ciev vedie k vzniku vredov predkolenia a gangréne (odumretie tkaniva). Postihnutie nervov sa prejavuje stratou citlivosti v rukách, nohách, dochádza k poruchám močového mechúra a čriev, inervácie svalov a tým ku vzniku tzv. kladivkových prstov. Kombináciou nervového a cievneho postihnutia môže dôjsť k rozvoju syndrómu tzv. diabetickej nohy. Vplyvom nedostatočného cievneho zásobenia nôh a zníženej citlivosti vznikajú na nohách vredy, lézie, pľuzgiere. Každý menší kožný defekt tak so sebou nesie hroziace nebezpečenstvo nekrózy tkaniva a prieniku infekcie do celého organizmu. Zanedbanie tohto stavu môže viesť takmer u polovice prípadov pacientov až k amputácii.