Atopický ekzém
Charakteristika ochorenia
Atopický ekzém je kožné ochorenie, ktoré vzniká na podklade zvýšenej reakcie organizmu na dráždivý podnet. Prejavuje sa začervenaním pokožky a pupienkami, ktoré môžu mokvať, pľuzgierikmi, šupinkami, popraskanou kožou. Atopický ekzém má mnoho podôb, preto je vhodné pri diagnostike tohto ochorenia navštíviť dermatológa. Začína najčastejšie už v dojčenskom veku, spravidla v troch mesiacoch, a to najprv na tvári, rukách, nohách s následným postupným rozširovaním na celé telo. V predškolskom veku sa typicky lokalizuje do krčnej ryhy a záhybov končatín - lakťových jamiek, zápästia, podkolenných jamiek a pod zadok. Ekzém dospelých môže pretrvávať z detstva alebo vzniknúť až v dospelosti. Zvyčajne má miernejší priebeh.
U jedincov postihnutých atopickým ekzémom mazové a potné žľazy neplnia dostatočne svoju funkciu. Je znížená ochranná kožná bariéra, cez ktorú môžu tak ľahšie prenikať alergény, či mikróby. Dráždivými podnetmi vyvolávajúcimi vznik ekzému môže byť skupina alergénov (roztoče, prach, chlórovaná voda, zvieracia srsť, perie, baktérie, plesne, parfumy, apod.), alebo potraviny. Často sa s atopickým ekzémom vyskytujú aj ďalšie alergie, ako sú senná nádcha, astma, alergické zápaly spojiviek, dutín, zažívacieho ústrojenstva, žihľavky, migrény. Provokačnými faktormi môžu byť aj hormonálne vplyvy, zmeny klímy, psychický stav jedinca.
Liečba a prevencia atopického ekzému
Základnými liečebnými prostriedkami pri liečbe atipoického ekzému sú mastné telové mlieka, krémy, masti a kúpeľové oleje. Kožu zvláčnia, premastia, hydratujú, chránia proti vonkajším vplyvom. K vonkajšej liečbe aj prevencii sa využíva liečba fototerapiou. Klasicky sa používajú UVA alebo UVB žiariče. Ich aplikáciu stanovuje lekár, pretože nemusí byť vhodnou voľbou u jedincov precitlivených na UV svetlo, teplo alebo potenie. Liečbu UVA a UVB svetlom však prekonala liečba svetlom polarizovaným a to biolampou Biostimul. Jedná sa o úplne jedinečnú metódu liečby i prevencie. Polarizované svetlo je svetlo fyzikálne modifikované, ktoré v organizme podporuje a urýchľuje regeneračné a protizápalové procesy. Liečba dosahuje rýchlych a veľmi dobrých výsledkov, je vhodná aj u detí a nemá žiadne vedľajšie účinky. Na liečbu prvých prejavov ekzému sa na ložiská klasicky používajú masti s obsahom zinku, dechtu, alebo urey. Ak koža veľmi svrbí, možno použiť antihistaminiká. V akútnej fáze sa väčšinou nasadzuje liečba kortikosteroidmi, ktorých liečba v podobe masti prináša rýchly účinok. Sú to hormonálne prostriedky odvodené od hormónov kúry nadobličiek, vo forme mastí, krémov, mliek a roztokov. Majú silné protizápalové účinky a uplatňujú sa najmä v akútnych fázach. Nesmú sa však užívať dlhodobo a je treba dbať na odporúčanie lekára. Aplikácia masťou však nelieči príčinu vzniku atopického ekzému, ale len ich prejav. Preto je najdôležitejšie prejavom predchádzať, vyhýbať sa dráždivým vplyvom. Pri prevencii, ale aj za účelom odhalenia dráždivých podnetov vyvolávajúcich ekzém, je dôležité pred použitím kozmetického alebo liečebného prostriedku urobiť test znášanlivosti - najskôr naniesť prípravok na malý kúsok kože a pozorovať, či sa neobjaví začervenanie. K premasťovaniu pokožky je vhodné používať kozmetiku bez parfumácie a dráždivých konzervačných látok. Vzhľadom k tomu, že atopický ekzém vzniká často na podklade potravinovej alergie, je potrebné sledovať, ktoré potraviny ekzém spôsobujú a pri preukázaní alergie tieto potraviny vylúčiť z jedálnička. Medzi časté dráždivé potraviny patrí mlieko, vajcia, kakao, niektoré ovocie (jablká, grapefruity, pomaranče, citróny, kivi) a zelenina (petržlen, paradajky, zeler). Je potrebné dbať na dostatočný prísun tekutín a pravidelné vyprázdňovanie, pri zhoršení sa vyhýbať príliš kyslým a ostrým jedlám, alkoholu, káve. Odporúča sa konzumácia probiotík (výrobky obsahujúce laktobacily, bifidobaktérie), ktoré pomáhajú obnovovať črevnú sliznicu. Odporúčame používať bavlnenú bielizeň a oblečenie, ktoré sa dotýka priamo kože, prať nedráždivým mydlom a čistiacimi prostriedkami, pravidelné utieranie prachu a vysávanie, vetranie miestností. Dobrý vplyv na prejavy atopického ekzému majú pobyty na horách, alebo pri mori.
Odporúčania pri atopickom ekzéme
- vyhýbať sa dráždivým faktorom: alergény (roztoče, prach, chlórovaná voda, zvieracia srsť, perie, baktérie, pliesne, parfémy)
- čistota, hygiena
- pravidelná a včas začatá aplikácia polarizovaného svetla biolampou Biostimul
- hydratácia pokožky
- nedráždivé hygienické prostriedky
- dostatok tekutín
- nedráždivá strava (vyvarovať sa konzumácií všeobecne dráždivých potravín ako je mlieko, vajcia, jablká, grapefruity, pomaranče, citróny, kivy, petržlen, paradajky, zeler)
- pravidelné vyprázdňovanie
Pri podozrení na možné prejavy zodpovedajúce vyššie opísaným ťažkostiam je nutné vyhľadať odborného lekára a riadiť sa jeho pokynmi. V prípade už prebiehajúceho ochorenia je vždy potrebné dodržiavať pravidelné kontroly u lekára a ním stanovený liečebný režim.
Liečba atopického ekzému biolampou Biostimul
Najmä pri liečbe kožných ochorení vedie biostimulačný efekt polarizovaného svetla biolampy Biostimul k čoskoro viditeľným výsledkom. Medzi tieto ochorenia patria rôzne formy ekzémov, najmä svrbivých, a kožných alergií. Polarizované svetlo biolampy Biostimul napomáha likvidácii zápalu a mobilizuje imunitný systém. S biolampou Biostimul začneme už pri prvých príznakoch ekzému. Dosiahneme tak najlepší efekt a skrátenie liečby. Na očistenú pokožku odporúčame naniesť doplnkový hydratačný, čistiaci a upokojujúci prípravok BioFluid. Potom aplikovať Biostimul zo vzdialenosti 1 - 2 cm na postihnutú pokožku, po dobu 15 minút. Aplikáciu vykonávame 2 x denne až do vymiznutia ťažkostí. Je vhodné minimálne prvých 10 aplikácií vykonávať v kontinuálnom režime. Terapiu odporúčame rozšíriť o používanie doplnkového prípravku Balneo Natural so žraločím olejom formou vlažných kúpeľov, ktorý sa výborne osvedčil pri liečbe ekzémov. Jeho vynikajúci účinok pri liečbe atopického ekzému klinicky preukázali Laboratóriá balneológie a kozmetiky.
Fotodokumentácia liečby atopického ekzému biolampou Biostimul
Chlapec, 2,5 roka, atopický ekzém po celom tele. Rozsiahle začervenalé a svrbiace ložiská. Bežná liečba pomocou mastí doteraz bez zjavného efektu. Na postihnuté miesta bola aplikovaná fytoterapia biolampou Biostimul 1-2x denne po dobu 10 minút kontinuálnym režimom. Po dvoch týždňoch aplikácie dochádza k úplnému vymiznutiu ložísk.
Prognóza atopického ekzému a možné komplikácie
Atopický ekzém sa môže javiť len ako kozmetický problém, ale je to porucha imunitného systému a predstavuje nebezpečenstvo mnohonásobne vyššej náchylnosti k vírusovým a bakteriálnym infekciám. Navyše môže viesť k psychickým problémom. V detstve sa najčastejšie atopický ekzém vyvíja na podklade potravinovej alergie. Tak, ako organizmus starne, zmenšuje sa riziko vzniku nových klinických prejavov alergie, ale pribúda známok chronickosti a ireverzibilita tkanivových zmien. Ekzém sa často prejavuje neznesiteľnou svrbivosťou, núti ku škrabaniu, a tým sa zhoršuje hojenie a zvyšuje riziko infekcií.
Vzhľadom k svrbeniu dochádza aj k poruchám sústredenia, znemožneniu kľudného spánku a odpočinku. Závažnú hrozbu predstavuje zanesenie vírusu oparu do ekzémového ložiska, ktoré môže spôsobiť aj život ohrozujúcu situáciu. Často sa z atopického ekzému vyvinú iné formy ekzémov, ktoré majú tendenciu sa opakovať. Atopický ekzém až v 63% prechádza v respiračnú formu alergie, hrozí vznik astmy. S astmou sú spojené ďalšie ťažkosti a nebezpečné komplikácie ohrozujúce funkciu pľúc. Prognóza atopického ekzému závisí na včasnom začatí liečby a posilňovaní imunitného systému. Neinvazívnou a v tomto smere naprosto jedinečnou metódou je liečba biolampou Biostimul.