Vredy predkolenia (bércové vredy)
Pri bércových vredoch treba vždy liečiť-posilniť aj obličky
Charakteristika ochorenia
Bércový vred - vred predkolenia môžeme definovať ako chronický defekt kože charakterizovaný rozpadom tkaniva a jeho nekrotizáciou (odumretím). Príčiny môžu mať žilové, tepnové alebo zmiešané. Podľa štatistík nimi trpí až 1 % populácie. Poškodenie tkaniva môže mať rôznu hĺbku, najčastejšie v oblasti vnútornej strany kotníka a celého členka. V patologicky rozšírenej žile už nemôžu žilové chlopne plniť svoju ventilačnú funkciu a krv prúdi oboma smermi, čo má za následok vznik opuchlín a porušenie výživy tkaniva. Vredy predkolenia sú najťažšou komplikáciou chronickej žilovej nedostatočnosti. Žilové chlopne postupne strácajú svoju ventilovú funkciu a neodvádzaná tekutina sa hromadí v podkožnom tkanive - vznikajú kŕčové žily (varixy). Vplyvom nedostatočnej výživy v oblasti varixov môže dôjsť k vzniku bércových vredov.
K rozvoju ochorenia žilového systému prispievajú tieto rizikové faktory: dedičná predispozícia, obezita, prekonaný zápal v hlbokom žilovom systéme (trombóza), sedavé zamestnanie alebo dlhé státie, väčší počet tehotenstiev alebo hormonálna liečba, nepohodlná obuv s vysokými podpätkami, fyzikálne príčiny: chlad, teplo, tlak, trauma, chemické príčiny: kyseliny, lúhy, mykózy.
Bércove vredy vznikajú často u pacientov s metabolickými poruchami (diatebes mellitus), autoimunitnými ochoreniami a neopláziami (melanómami).
Liečba a prevencia bércových vredov
Liečba vredu predkolenia musí byť zameraná na príčinu ochorenia a na stav rany, musí byť komplexná. zahrňuje celkovú a lokálnu liečbu. V prvej, čistiacej fáze sú k liečbe vhodné materiály, ktoré odstraňujú nečistoty a odumreté tkanivo, prípadne odsávajú z povrchu vredu sekrét s choroboplodnými zárodkami, slúži zároveň ako ochrana pred infikovaním vredu a povzbudzuje prirodzený proces hojenia. Rana sa kryje vhodnými hydroaktívnymi materiálmi (obsahujúcimi napr. alginát vápnika).V druhej fáze vhodné krytie podporuje tvorbu nového tkaniva tým, že vyrovnáva potrebnú vlhkosť v rane a chráni ju pred vysychaním. Toto krytie pôsobí tiež ako bariéra pred infekciami a mechanickým dráždením. Fyzikálna liečba zahrňuje liečbu biostimulačnými lampami, bandážami, kompresnými prístrojmi a pod. Biostimulačný účinok biolampy Biostimul podporuje hojenie a regeneráciu tkaniva. Práve tento spôsob liečby sa stal veľmi populárny, pretože je výnimočne účinný, finančne dostupný a chorý nemusí dochádzať do nemocnice, ošetruje sa sám v pohodlí domova. Ďalej je vhodná úprava stravy, dostatočný príjem tekutín, vitamínov a vlákniny. K zlepšeniu stavu tiež prispieva úprava telesnej hmotnosti, cvičenie, pohyb, vhodný výber obuvi, pančúch a ponožiek. K prekrveniu končatín pomáhajú masáže studenou vodou, naopak, je vhodné vyhnúť sa pôsobeniu vyšších teplôt.
Liečba biolampou Biostimul
V prípade kožných defektov, ako sú bercové vredy je potrebné začať liečbu čo najskôr a aplikovať pravidelne. Beznádejné ale nie sú ani zanedbané prípady. Pred aplikáciou biolampy Biostimul odporúčame na očistené okraje rany použiť doplnkový prípravok BioFluid (je súčasťou balenia biolampy Biostimul), ktorý obsahuje vysoký obsah minerálnej vody s horčíkom a prírodných biogénnych stimulátorov, ktoré čistia, ukľudňujú, hydratujú, regenerujú a tonizujú pokožku. Potom začnite svietiť biolampou Biostimul na postihnuté miesto zo vzdialenosti 1-2 cm po dobu 20-30 minút, najlepšie 3x denne. Prvých desať aplikácií odporúčame vykonať v pulznom režime. Po aplikácii naneste na okraje postihnutého miesta opäť BioFluid. Aspoň raz denne je vhodné nasvecovať aj akupunktúrne body 14, 19, 20, 22 po dobu 10 minút.
Polarizované svetlo biolampy Biostimul má schoponosť rozširovať cievy a mohlo by dôjsť ku krvácaniu. V takom prípade aplikačnú dobu skráťte o polovicu alebo aplikujte biolampu Biostimul z väčšej vzdialenosti, a to 4-6 cm. Po uzavretí bércovho vredu odporúčame prevádzať vlažné rašelinové kúpele alebo obklady s použitím Balneo Natural.
Prvé viditeľné výsledky sa pri pravidelnej aplikácii dostavia po tridsiatich dňoch.
Fotodokumentácia liečby biolampou Biostimul
Muž, 46 rokov, cukrovka - diabetes mellitus II. typu s obezitou, kardiálna insufiencia, vysoký tlak, hepertenzia III. stupňa, hyperlipoprotinémia, bércový vred - ulcus cruris 4x LDK, ruža - erysipel s následným defektom na dorsu - nártu LDK. Dlhodobá klasická liečba vrátane hospitalizácie neúspešná. V dobe začatia fytoterapie bola indikovaná amputácia. Aplikácia fytoterapie biolampou Biostimul denne 20 až 30 minút (ďalej potom Betadine, Nugel, občasná Hyperbária).