Zápal a bolesť šliach a svalov
Charakteristika ochorenia
Svalová sústava je spolu s kostrou základom pohybového ústrojenstva, ktorý je zodpovedný za pohyb jednotlivých častí tela. Sila svalu závisí na počte svalových vlákien, z ktorých je sval zložený. Pri nedostatku fyzickej aktivity dochádza k ochabnutosti svalstva. Zvýšená aktivita takto netrénovaných svalov alebo ich prechladnutia tak často vedie k vzniku ťažkostí: natiahnutie svalu, svalové kŕče doprevádzané veľkou bolesťou. V horšom prípade pri vyššej záťaži môže dôjsť k natrhnutiu svalu.
Svalové kŕče sú spôsobené nahromadením kyseliny mliečnej v svalovine. Tým je blokovaná regenerácia svalu a dochádza k bolesti. Bolesti svalov môžu byť tiež spôsobené mnohými ďalšími faktormi. Patrí medzi ne porucha hospodárenia s minerálmi (spôsobená napr. nedostatkom horčíka a draslíka), poruchy prekrvenia, reuma, horúčkové stavy, zlé postavenie chrbtice. Okrem telesných príčin môžu byť bolesti svalov tiež vyvolané stresom, úzkosťou a inými nepriaznivými psychickými stavmi.
Zápal šliach sa prejavuje najprv svrbením, ľahkou bolesťou, neskôr je postihnuté miesto citlivé na dotyk a trvalo bolestivé. Typickým zápalom šľachových úponov je tzv. tenisový lakeť. Jedná sa o zápal šľachových úponov na ramennej kosti a typicky sa prejavuje silnou bolesťou lakťového kĺbu. Príčinou vzniku je jednostranné zaťažovanie, ku ktorému dochádza pri rade ľudských činností (nielen športu). Preťažením pravdepodobne dochádza k poruche mikrocirkulácie, na prechode šľachy do kosti. V oblasti úponov potom dochádza k rozvoju zápalu s charakteristickými bolestivými prejavmi.
Príčinami väššiny zápalov a bolesťou šliach a svalov býva náhle zväčšenie aktivity svalov, nedostatočné zahriatie a preťaženie svalov pred záťažou (najmä na dolných končatinách), dlhodobé nadmerné preťažovanie určitej svalovej skupiny a šľachových úponov tzv. jednostranná záťaž. Ďalej tiež nevhodná obuv, náhly úbytok svalovej hmoty, ale tiež dehydratácia, stres či oslabenie organizmu. Následkom týchto stavov dochádza k opuchu svalov, následnému tlaku a bolesti.
Liečba a prevencia zápalov šliach a svalov
Základom liečby zápalu šliach a svalov je šetrenie postihnutej oblasti a potlačenie zápalového pochodu. Veľmi účinné sú fyzikálne metódy liečby. Moderným a efektívnym spôsobom je liečba pomocou polarizovaného svetla biolampy Biostimul. Červené polarizované svetlo využíva tzv. metódu Fotonix. Aplikácia tejto metódy podporuje cirkuláciu krvi a napomáha obnove a regenerácií buniek. Zmierňuje bolesť svalstva, odstraňuje svalové kŕče a zápalové stavy. Vplyvom zápalu často dochádza k blokádam a obmedzeniam pohybu v príslušnom kĺbe. Zlepšenie cirkulácie krvi a metabolické aktivity v postihnutej oblasti pomáhajú hojeniu zápalu. Liečba polarizovaným svetlom biolampy Biosatimul pomáha celkovo regenerovať svalovú hmotu. Výhodou je, že môže byť bez problémov kombinovaná s ktoroukoľvek liečebnou metódou. V niektorých prípadoch sa robia obstreky kortikosteroidami, tie síce urýchlia vstrebávanie zápalu, ale tiež prispievajú k degenerácií. Preto sú vhodnejšou voľbou fyzikálne metódy liečby.
Dôležitou súčasťou liečby je rehabilitácia, ktorá by mala byť zameraná na postupné uvoľňovanie a preťahovanie svalstva, prípadne odblokovanie kĺbov.
Vyvážená a hodnotná strava je dôležitou zložkou pre predchádzanie i liečbu zdravotných problémov. Pri zápalových procesoch vo svalstve pomáha konzumácia čerstvej zeleniny, pitie ovocných štiav a bylinných čajov. Pri zvýšenej telesnej námahe dochádza k zvýšenej potrebe horčíka, draslíka a vápnika. Preto je vhodné ich úbytok kompenzovať zvýšenou konzumáciou potravín bohatých na tieto minerály.
Aktívny pohyb je jedným z veľmi dôležitých vecí pre prevenciu svalových ťažkostí a kŕčov. Pravidelnou pohybovou aktivitou svaly získavajú pružnosť, pevnosť a vytrvalosť.
Odporúčania pri zápale a bolesti šliach a svalov
- obmedzenie aktivity namáhajúce príslušné svaly a šľachy
- rehabilitačné cvičenie, preťahovanie príslušných svalov
- zahrievanie a preťaženie svalstva pred činnosťou
- podpora prekrvenia pomocou polarizovaného svetla
- dostatok tekutín
Liečba zápalu šliach a svalov biolampou Biostimul
Systémy biolampy Biostimul využívajúce metódy Fotonyx umožňujú rýchlu a účinnú liečbu akútnych aj chronických bolestivých a zápalových stavov. Pri liečbe ťažkostí a postihnutia pohybového aparátu pomocou biolampy Biostimul sa veľmi výrazne uplatňuje kombinácia analgetického a protizápalového účinku. Pri aplikácií dochádza k zmenšeniu citlivosti nervových vlákien a zlepšeniu prekrvenia a výživy danej oblasti, čo urýchľuje regeneráciu nervových zakončení a celého poškodeného tkaniva. Účinok sa zvyšuje v kombinácií s balneologickými doplnkami a používaním špeciálnych gélov. Pri akútnom zápale šliach a svalov aplikujte biolampu Biostimul najlepšie trikrát denne. Pri väčšom rozsahu bolesti aplikujte biolampu Biostimul bodovo, ošetrujte postihnutú oblasť po menších častiach. Zo vzdialenosti 1 – 2 cm nechajte biolampu Biostimul na každú oblasť pôsobiť 5 minút. Robte aspoň 10 – 15 aplikácií, aj po odoznení bolesti dokončite celú kúru. Po aplikácií naneste doplnkový prípravok BioGel. Terapiu odporúčame rozšíriť o používanie rašelinového extraktu Balneo Natural je možné ho používať riedený aj ako obklad. V prípade akútneho zápalu sa prikladá obklad studený. Dôležité je pravidelné používanie a aj u rašelinového extraktu platí dodržanie celej aplikačnej kúry (10 zábalov).
V prípade chronického zápalu postupujte podobne. Aplikáciu robte trikrát denne po dobu 10 minút. Doba aplikácie závisí na veľkosti ošetrovanej plochy. Odporúčame robiť kúru po 25 – 50 aplikáciach a to aj po odznení príznakov, aby sa bolestivé stavy neopakovali. Doplnkový BioGel je aj v prípade chronického zápalu veľmi účinný prípravok k upokojeniu bolesti. Naneste ho po každej aplikácií. Rašelinové extrakty Balneo Natural používajte k teplým kúpeľom alebo teplým obkladom. Takisto dodržujte celú aplikačnú kúru.
Prognóza a možné komplikácie
Zápaly šliach sa väčšinou podarí vyliečiť behom niekoľkých týždňov. Aj po vyliečení je vhodné niekoľko týždňov až mesiacov šetriť príslušný kĺb a naučiť sa správne preťahovať príslušnú svalovú skupinu. Zápalové stavy sa však môžu opakovať a prejsť do chronicity. Analgetiká a protizápalové lieky užívané pri zápaloch a bolestiach šliach často nepriaznivo pôsobia na zažívací trakt. Môžu tak viesť k rade nepríjemných zažívacích ťažkostí. Liečba pomocou polarizovaného svetla je pre pacienta nezaťažujúca, bezpečná a kombinovateľná s inými postupmi liečby. Možno ju aplikovať ako v domácom, tak klinickom prostredí, vďaka čomu je metódou vhodnou pre pacientov ktorejkoľvek vekovej aj sociálnej skupiny.