Angína, chrípka, nachladnutie
Charakteristika ochorenia
Bakteriálnym a vírusovým infekciám podlieha organizmus predovšetkým v dobe, kedy je oslabený imunitný systém – najviac s príchodom chladného počasia v zimnom období a na začiatku jari. Medzi najčastejšie ochorenia patrí angína, chrípka a nachladnutie.
Angína je bakteriálne infekčné ochorenie postihujúce predovšetkým hrdlo – koreň jazyka a kŕčne mandle. Prejavuje sa škriabaním v krku, bolesťami pri prehĺtaní, často zvýšenou teplotou alebo horúčkou a zdurenými mandľami. Mandle, ktoré bránia prieniku infekcie do dýchacích ciest, na prítomnosť infekcie reagujú práve zväčšením a začervenaním. V dôsledku zápalu následne dochádza i k zdureniu a bolestivosti lymfatických uzlín. Príčinou vzniku ochorenia je najčastejšie baktéria Streptococus. Prenáša sa tzv. kvapôčkovou infekciou – šíri sa vzduchom, najčastejšie kýchaním či kašľom. Inkubačná doba je 2 – 4 dni, potom sa rozvinú príznaky ochorenia. Odolnosť imunitného systému je hlavným faktorom ovplyvňujúcim prepuknutie angíny.
Chrípka je vírusové ochorenie postihujúce prevažne dýchacie cesty s celkovými príznakmi, ako je únava, bolesti hlavy, svalov, kĺbov a horúčka. Začína spravidla vysokou horúčkou, sprevádzanou zimnicou, triaškou, pridávajú sa bolesti hlavy a stuhnutosť šije, bolesti svalov, kĺbov. Počas ďalších jeden až dvoch dňoch nastupuje nádcha, bolesť a pálenie v hrdle, suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa postupne mení v hlienovitý. Chrípku spôsobujú vírusy. Vírus typu A spôsobuje najťažší priebeh, infekcia typom B máva oproti tomu zvyčajne miernejší priebeh. Vírus C u dospelých ľudí chorobu prakticky nespôsobuje. Chrípka sa šíri tiež kvapôčkovou infekciou.
Nachladnutie je ochorenie horných dýchacích ciest, ktorého prejavy môžu byť rôzne, napr. bolesti hlavy, uší, krku, nádcha, kýchanie, zvýšená teplota, kašeľ. Príznaky ochorenia nie sú spôsobené samotnými vírusmi. Ochorenie prepuká rovnako ako u iných infekcií pri oslabenom imunitnom systéme.
Liečba a prevencia angíny, chrípky a prechladnutia
Liečba angíny: pri výskyte vyššie zmienených ťažkostí je nutné vyhľadať lekára. Vo väčšine prípadov lekár nasadí antibiotiká. Je dôležité dodržiavať kľudný režim a dostatočne piť. Streptokokové infekcie sú veľmi nákazlivé. Nedostatok odpočinku, celková slabosť, nedostatočný príjem tekutín, to všetko zvyšuje našu náchylnosť k vzniku ochorenia.
Liečba chrípky: liečba chrípky je zameraná na odstránenie príznakov ochorenia alebo boja so samotnými vírusmi. Vhodným prostriedkom prevencie je tiež očkovanie, ktoré dokáže chrániť pred chrípkou 6 až 12 mesiacov. Avšak vzhľadom k rôznosti typov vírusov spôsobujúcich chrípku nemusí byť ani toto opatrenie vždy účinné.
Luečba nachladnutia: liečba nachladnutia je – rovnako ako v prípade chrípky – zameraná na odstránenie prejavov, uvoľnenie dýchacích ciest a potlačenie škrabania v krku (nosné spreje, pastilky, sirupy).
K potlačeniu zápalových procesov, uvoľneniu dýchacích ciest a účinnému posilneniu imunity sa využíva tiež tzv. metóda Fotonyx (červené polarizované svetlo) biolampy Biostimul, ktorá má schopnosť tlmiť tvorbu zápalových látok, podporovať tvorbu protilátok a pomáhať regenerácii slizníc. Včasná a pravidelná aplikácia pomáha liečiť ako akútne prejavy ochorenia, tak pomáha predchádzať jeho vzniku. Veľký význam má prevencia. V dobe zvýšeného výskytu infekcií sa snažte obmedziť pohyb medzi väčším množstvom ľudí, zvýšte príjem vitamínov (najmä C, tj. čerstvé ovocie, zelenina), minerálov (zinok, selén – napr. cesnak, cibuľa) a tekutín, teplo sa obliekajte. Zvyšujte odolnosť organizmu: k posilneniu organizmu pomáha dostatok telesného pohybu, pobyt v čistom životnom prostredí, dostatok spánku a odpočinku, pestrá strava so zastúpením všetkých druhov potravín. V bytoch je vhodné použitie zvhlčovačov, ktoré zároveň čistia vzduch.
Liečba biolampou Biostimul
Využitie biolampy Biostimul u zmienených vírusových a bakteriálnych ochorení pomáha zmierniť ich prejavy a urýchliť ich liečbu. Pravidelné aplikácie podporujú takisto imunitný systém a posilňujú obranyschopnosť organizmu. V prípade bolestí v krku doporučujeme aplikáciu vykonávať ako zo strán krku, tak otvorenými ústami, a to 2 – 3 krát denne po dobu 10 minút. V prípade nádchy vykonávajte aplikáciu na oblasť nosových a čelných dutín (na všetky oblasti päťminútová aplikácia tri krát denne) uvoľníte tak prípadné zahlienenie a zvýšite regeneračný a protizápalový proces nosovej sliznice. U nachladnutia ide predovšetkým o zníženie prekrvenia sliznice horných dýchacích ciest, čo – ak dôjde k ich dráždeniu – vyvoláva kašeľ. V tomto prípade vykonávajte aplikáciu biolampou Biostimul na oblasť krku (pod ohryzok 5 minút), v oblasti pod spodnou čelusťou (sprava aj zľava po 5 minutách), a to aspoň tri krát denne. U všetkých ťažkostiach je vhodné aspoň raz denne vykonávať aplikáciu na akupunktúrne oblasti posilňujúce imunitu, a to na oblasť stredu hrudnej kosti (5 minút) a oblasť podbruška (5 minút). Aplikáciu nevykonávajte v prípade výskytu horúčky!
Prognóza a možné komplikácie
Prognóza zmienených bakteriálnych a vírusových infekcií je veľmi dobrá pri včasnom zahájení liečby a dodržiavaní stanovenej liečby a kľudového režimu. Nedostatočne liečená angína môže viesť k vzniku komplikácií. Nesprávne dodržiavanie liečebného režimu môže v niektorých prípadoch viesť až k tzv. reumatickému postihnutiu srdca a pohybového aparátu. Poškodenie srdca sa prejavuje najčastejšie deformitami na srdcových plochniach, čo má za následok zhoršenie prietoku krvi srdcom. Prejavuje sa šelestami na srdci. V niektorých prípadoch môže dôjsť k náhlemu postihnutiu ľadvín. Riziko komplikácií a návratu angíny zvyšuje krátka alebo nedostatočná liečba. Príčinou býva často krátka rekonvalescencia.
Liečba chrípky by takisto nemala byť podceňovaná, komplikácie chrípky môžu byť veľmi závažné: akútny zápal hrtanu, chrípkový zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápal vedľajších nosových dutín. Podobne ako v prípade chrípky môže viesť nachladnutie k vzniku ďalších komplikácií, ako je zápal stredného ucha, zápal vedľajších dutín, atď. Vo všetkých prípadoch je teda treba dostatočná liečba a pravidelná podpora imunitného systému.