Akné

Charakteristika ochorenia Akné

Akné je časté zápalové ochorenie mazových žliaz charakteristikované tzv. komedónmi (upchaté póry), zapálenými uzlíkmi a povrchovými cystami naplnenými hnisom. Objavuje sa najčastejšie na tvári, šiji, hrudníku a chrbte. Pre rozvoj akné je kľúčovým obdobím dospievanie, kedy sa začnú tvoriť a pôsobiť pohlavné hormóny. Na prejavy majú vplyv najmä mužské pohlavné hormóny – tzv. androgény. Tieto hormóny sa však tvoria ako v mužskom, tak i v ženskom organizme, preto akné postihuje mužov aj ženy, ale u mužov často zaznamenávame ťažší priebeh (u žien sa akné často zhoršuje v období menštruácie a v tehotenstve).

Akné vzniká teda vplyvom hormónov, ktoré pôsobia na bunky chlpového vačku a vyvolávajú zvýšenú tvorbu mazu. Chlpový vačok obsahuje kanálik, ktorým odteká kožný maz z mazových žliaz, ktorý kožný maz tvorí. Pribúdajúce množstvo mazu vedie k uzavretiu chlpového vačku, napína a stenšuje stenu kanálika, dráždi okolité tkanivo a vyvoláva zápal. Zvýšená tvorba mazu je vhodným prostredím pre život baktérií (zvlásť druh Propionibacterium acnes). Rozmnoženie baktérií prispieva k rozvoju zápalu. Zápalová forma akné sa prejavuje tvorbou vodnatých pupienkov a zapálených hnisavých pľuzgierikov, ktorých hojenie je dlhšie a môže zanechávať drobné jazvičky a pigmentové škvrny.

Liečba a prevencia akné

Liečbou akné sa snažíme vyriešiť všetky príčiny jeho vzniku, tj. tvorbu kožného mazu, uzatváranie vývodov mazových žliaz aj zápal. Aby nedochádzalo k upchávaniu vývodov mazových žliaz, je potrebné sa o pleť pravidelne starať. To zahŕňa každodenné jemné a účinné čistenie pleti. Pred čistením pleti je potrebné dobre si umyť ruky, pretože základným princípom je nedotýkať sa pleti špinavými rukami a dbať na opatrnosť pri kontakte so zapálenými miestami, aby nedošlo k rozneseniu infekcie. Pri pravidelnom dennom čistení sú odstraňované odumreté kožné bunky, kožný maz, nečistoty. Ďalšou dôležitou súčasťou pravidelnej starostlivosti o pleť je jej hydratácia. Hydratácia pleti podporuje hojenie, má pozitívny vplyv na priebeh liečby aj na celkový vzhľad pleti. Je dôležité zbytočne pleť nevysušovat prípravkami obsahujúcimi alkohol (niektoré pleťová toniká).

Pre liečbu ľahšej formy akné stačí používanie vhodnej liečebnej kozmetiky a správny režim starostlivosti o pleť. Pri výbere kozmetiky je vhodné poradiť sa s dermatológom alebo diplomovanou kozmetičkou, ktorá určí typ pleti a odporučí pre tento typ vhodnú kozmetiku. Obzvlášť v kožnom lekárstve a kozmetike sa využívajú liečebné účinky polarizovaného svetla. Protizápalový a biostimulačný účinok svetla vedie k potlačeniu zápalových prejavov na pokožke i k odstráneniu jazvičiek. Prevratnou novinkou v oblasti fototerapie je tzv. metóda Fotonyx. Zavedením novej originálnej technológie Fotonyx získala biolampa Biostimul, v porovnaní s bežnými produktmi na trhu, množstvo výhod.

Možnosťou liečby pre ťažšie formy akné je celková liečba a liečba antibiotikami (väčšinou tzv. tetracyklínového radu). Medzi ďaľšie používané prostriedky liečby akné patrí tzv. benzoylperoxid, ktorý podporuje odstránenie odumretých buniek, kyselina azelaová s protibakteriálnym účinkom a lokálne antibiotiká. Lokálne antibiotiká by mali byť aplikované len pri zápalovej forme akné, nemali by sa podávať spoločne s celkovými antibiotikami a užívať dlhodobo (baktérie po čase získajú odolnosť). Ak ani po dlhodobej liečbe, prípadne liečbe antibiotikami nenastáva zlepšenie, možno liečiť akné liekmi odvodenými od vitamínu A - retinoidy (napr. Roaccutane). Upravujú rohovatenia buniek v ústí mazových žliaz a bránia tak jeho uzavretiu. Táto liečba však býva niekedy sprevádzaná vysušením a podráždením pokožky a radom nežiaducich účinkov.

Predpokladom úspešnej liečby akné je vždy správna životospráva s dostatočným pitným režimom, pohybom, spánkom a stravou bohatou na ovocie a zeleninu. Znečistené, prašné alebo zadymené prostredie, alkohol, nikotín a drogy výrazne akné zhoršujú.

Odporúčania pri liečbe akné:

  • pravidelná starostlivosť o pleť - čistenie (čistiace gély, peny), tonizácia (pleťové tonikum), hydratácia (pleťový krém, emulzie)
  • vhodná kozmetika podľa odporúčania dermatológa alebo kozmetičky (na problematickú, mastnú, zmiešanú pleť)
  • strava bohatá na ovocie, zeleninu
  • dostatočný prísun vitamínov - najmä B komplex a vitamín F
  • dostatočný prísun minerálov
  • dostatok spánku
  • pravidelný pohyb
  • pravidelná aplikácia polarizovaného svetla biolampou Biostimul už pri prvých príznakoch
  • vyhýbanie sa nikotínu a zadymeným priestorom
  • obmedziť konzumáciu alkoholu

Liečba akné biolampou Biostimul

Kožné lekárstvo a kozmetika využívajú účinky polarizovaného svetla biolampy Biostimul pomerne často. Protizápalový účinok nastáva vďaka pôsobeniu polarizovaného svetla biolampy na aktiváciu prirodzených faktorov, ktoré sa podieľajú na likvidácii zápalu. Protizápalový a biostimulačný efekt polarizovaného svetla pôsobí na potlačenie prejavov akné i k zneviditeľneniu jazvičiek po akné. Biolampa Biostimul odporúčame aplikovať už pri prvých príznakoch akné. Prvým a dôležitým krokom je očistenie pleti od nečistôt (prach, make-up). Pred aplikáciou biolampy je vhodné na postihnuté miesta nastriekať doplnkový BioFluid, prípravok s vysokým obsahom minerálnej vody s horčíkom a prírodných biogénnych stimulátorov, ktorý čistí, upokojuje, hydratuje, regeneruje a tonizuje pokožku. Biolampu Biostimul potom aplikujte na postihnutú pokožku zo vzdialenosti 1-2 cm, bez priameho kontaktu s pokožkou, aby nedošlo k šíreniu infekcie. Odporúčaná doba aplikácie je 10 minút, ak sú postihnuté miesta rozsiahlejšie, na každú časť po piatich minútach. Je vhodné začať s aplikáciou v kontinuálnom režime. Po desiatich aplikáciách je možné prejsť na režim pulzný. Terapiu odporúčame doplniť o používanie vhodných anti-akné kozmetických prípravkov.

Fotodokumentácia liečby akné biolampou Biostimul

Liečba akné biolampu Biostimul

Muž, 18 rokov, acne facialis trvajúce viac než 2 roky. Bolestivé zapálené ložiská. Bežná liečba vrátane antibiotík neúspešná. Aplikácia fytoterapie pomocou biolampy Biostimul 2x denne po dobu 10 - 15 minút na postihnuté miesta.

Prognóza akné a možné komplikácie

Akné je problémom najmä dospievajúcich a mnoho ľudí sa domnieva, že k tomuto obdobiu života patrí a časom sa opäť stratí. Akné však môže život veľmi negatívne poznamenať. Nielen, že ovplyvňuje sebavedomie jedinca, jeho postavenie v spoločnosti a celkovú kvalitu života, a to v tak citlivom období, ako je puberta, ale je to ochorenie zápalové, pri ktorom dochádza k tvorbe bakteriálnych produktov. Pri nesprávnej starostlivosti môže dôjsť k rozšíreniu bakteriálnej infekcie aj do okolitých tkanív. Nesprávna manipulácia s pupienkami či užívanie nevhodnej kozmetiky pre daný typ pleti môže stav pleti výrazne zhoršiť, akné tak môže pretrvávať do dospelosti a zanechať aj trvalé následky v podobe povrchových aj hlbokých jaziev a pigmentových škvŕn. Aj z povrchového akné môže dôjsť k rozvoju akné hlbokého. Pri tejto forme už lokálne povrchové liečenie často nestačí a nasadzuje sa liečba antibiotikami. Častým nežiaducim účinkom pri dlhodobom podávaní antibiotík sú ďalšie kožné ochorenia (napr. kandidová kolpitída, kvasinková infekcia), ktoré sa môžu rozšíriť na inú časť pokožky a veľmi ťažko sa liečia. Včasné začatie liečby akné a pravidelná starostlivosť o pleť sú pri liečbe akné kľúčové. Preto už v počiatočných fázach a pri výskyte prvých príznakov je nevyhnutné začať s pravidelnou aplikáciou biolampy Biostimul, aby došlo včas k potlačeniu zápalu a zabránilo sa ďalšiemu rozvoju ochorenia, šírenie zápalu a následnej tvorbe jaziev. Jednoznačne jedinečnou variantou liečenia hlbokého akné je tiež liečba biolampou Biostimul. Nie je zaťažená ani obmedzená nežiadúcimi účinkami, ako je tomu pri liečbe antibiotikami.