Opary (Herpes simplex, labialis, genitalis)
Charakteristika ochorenia
Opary sú bolestivé ložiská, ľahko zdurené, ktoré majú na povrchu drobné pľuzgiere. Pľuzgiere sú naplnené čírou tekutinou a môžu prasknúť. Postupne vysychajú a ložisko sa pokryje chrastou. Môžu zanechávať červené škvrny.
Ochorenie vyvoláva tzv. herpes vírus, ktorý sa vyskytuje v tele 90% ľudí. Pri prvotnej nákaze sa vírus najskôr množí v mieste kontaktu a za 6 až 10 dní môže dôjsť ku kožnému alebo slizničnému postihnutiu. Vírus sa šíri nervovými vláknami do nervového ganglia, kde pretrváva a odkiaľ sa môže kedykoľvek vrátiť. Za určitých podmienok sa aktivuje (napr. horúčka, stres, pobyt na slnku, menštruácia, vyčerpanie, oslabená imunita).
Herpes simplex I. typu (HSV I) vyvoláva opary najčastejšie na perách. Jeho prenos je sprostredkovaný slinami nosiča vírusu. Pri prvej infekcii vírusom HSV I u viac než 90% infikovaných osôb nedôjde k žiadnym prejavom ochorenia. Vírus zostane v nervových vláknach, kde vyčkáva na oslabenie imunitného systému, aby sa mohol aktivovať. Pri aktivácii vírusu z nervových ganglií a jeho cestovaní späť do kože vznikne klasický opar, ktorý môže byť na perách, tvári alebo v nose.
Herpes simplex II. typu (HSV II) vyvoláva opary na genitáliách a prenáša sa pohlavným stykom. Opar sa prejavuje pálčivou bolesťou, svrbením alebo pálením v oblasti genitálií, bolesťou na stehnách alebo nohách. Pľuzgiere bývajú na genitáliách, ale môžu byť aj v pošve, na krčku maternice, alebo v konečníku. Pľuzgiere i každý vriedok na genitáliách musí byť vyšetrený dermatológom.
Herpes vírusy sú veľmi nákazlivé, a to i dobe, kedy sa pľuzgiere už vyhojili a vytvorila sa chrasta. Pri nesprávnom ošetrovaní sa môže oblasť oparu druhotne infikovať baktériami, vznikne bolestivý vriedok, hojenie je potom dlhšie a môže vzniknúť i jazva.
Liečba a prevencia herpesu
Pokiaľ sa dá, je dobré sa vyhýbať vyvolávajúcim faktorom pre herpes (stres, vyčerpanie, nadmerné opalovanie na slnku alebo v soláriu...). Pri opalovaní používať krémy a tyčinky na pery s vysokým UV filtrom.
Pri svrbení a pálení na perách alebo genitáliách môže pomôcť niektorá z voľnopredajných mastí, ktoré obsahujú virostatikum. Ak sú nanesené včas, ešte pred výsevom pľuzgierov, môžu priebeh ochorenia značne zmierniť. Horšie je, keď už sú prítomné pľuzgiere, vtedy je najlepšie vysušovanie a dezinfekcia.
Ná skrátenie doby hojenia má dokázateľný vplyv pôsobenie polarizovaného svetla biolampy Biostimul. Pri včasnom začatí liečby sa dá prejav dokonca priamo potlačiť. Polarizované svetlo sa dá taktiež aplikovať preventívne už pri výskyte spúšťacích faktorov, a tak zabrániť prípadnému prepuknutiu oparu.
Častý výskyt herpesov znamená zníženú imunitu, a to hlavne imunitu bunkovú. Jej zvyšovanie je dlhodobejšia záležitosť, vhodné je svietiť biolampou Biostimul akupunktúrne body 11, 17, 18. Pomáhajú takisto prírodné produkty, ako echinacea, mladý zelený jačmeň, sladkovodná riasa Chlorella, riasa Spirulina, huba Reishi, vitamíny C a B (pivovarské kvasnice, hnedá ryža, celozrnné výrobky, cesnak, paprika, surové ovocie a zelenina),. Aminokyselina L-lyzín zvyšuje bunkovú imunitu, rovnako ako extrakt z grapefruitových semienok. Pri výskyte samotnej infekcie je vhodné svietiť postihnuté miesto biolampou Biostimul, účinné je tiež jeho natieranie propolisovou tinktúrou.
Liečba oparu biolampou Biostimul
Liečba polarizovaným svetlom biolampy Biostimul v prípade liečby herpes vírusov vykazuje veľmi vysokú účinnosť. Pokiaľ sa začne s liečbou hneď pri prvých príznakoch, výsledky sú skoro viditeľné, opar sa dokonca vôbec nemusí objaviť. Polarizované svetlo výrazne aktivuje faktory zúčastňujúce sa likvidácie zápalu a podporuje imunitný systém. Prísun energie bunkám takisto výrazne podporuje a urýchľuje ich obnovu a zdravý vývoj. Vďaka prísunu energie dochádza i k zníženiu citlivosti nervových buniek a tým k analgetickému účinku, potlačeniu nepríjemnej bolesti, ktorá opary sprevádza.
Je nutné začať s aplikáciou biolampy Biostimul hneď pri prvých príznakoch, postihnuté miesto nasvecovať aspoň 3x denne po dobu 10 minút až do vymiznutia príznakov.
Prognóza a možné komplikácie
Vírusom oparu je nakazených deväť ľudí z desiatich. U niektorých sa jeho aktívna forma nikdy neprejaví, alebo sa prejaví len raz za život. Ale je dôležité mať na pamäti, že vírus vyčkáva na každé oslabenie imunitného systému, aby sa mohol aktivovať. Pľuzgiere, ktoré sa následkom aktivácie objavia sú vysoko infekčné a môže tak ľahko dôjsť k nákaze. Herpes vírus je veľmi silný, nezničí ho dokonca ani pranie v pračke na štyridsať stupňov. Ľudia, ktorí majú aktívny vírus na perách alebo tvári by mali pri umývaní pohlavných orgánov používať lekárske rukavice, alebo predtým ruky veľmi dobre vydezinfikovať, ak by na nich bol vírus, aby si ho nepreniesli aj tam a nespôsobili si vaginálny herpes.
Ložisko sa môže infikovať baktériami, ktoré spôsobujú vznik mokvajúceho pľuzgiera, priebeh hojenia oparu sa tak značne zhorší a môže mať za následok vznik trvalých jaziev a pigmentových škvŕn. V takom prípade je vhodné nasvecovať postihnuté miesto aj niekoľko týždňov po vyhojení, aby sa zabránilo vzniku jazvy. Nikdy si pľuzgiere nevytláčajte, môže to mať za následok vznik bakteriálnej infekcie.
Veľmi nebezpečný môže byť opar v blízkosti oka. V takom prípade je nutné ihneď vyhľadať odborníka, pretože môže dôjsť až k oslepnutiu. Podobne nebezpečné je i postihnutie ucha.
Závažné komplikácie sa vyskytujú u jedincov so zníženou imunitou alebo u jedincov s kožnými chorobami (ekzémy, časté poranenia kože). U týchto jedincov nákaza herpes vírusom môže dôjsť až k zápalu mozgových blán a mozgu.
Herpes vírus genitalis skrýva veľké nebezpečenstvo, a to hlavne pre ženy. Ľahko sa u nich môže z pošvy preniesť vírus do močového mechúra a spôsobiť tak bolesti pri močení a iné problémy. Veľmi nebezpečný je výskyt v dobe tesne pred pôrodom. Pri pôrode hrozí infikovanie a následná ťažká infekcia novorodenca vedúca v mnohých prípadoch až k jeho smrti. V neposlednom rade je dôležité vedieť, že opar lokalizovaný na genitáliách zvyšuje riziko prenosu vírusu HIV od infikovanej osoby.