Manuka med

Med sa už tisícročia používa nielen ako potravina, ale aj ako prostriedok proti rôznym chorobám. Novozélandský Manuka med je považovaný za obzvlášť účinnú formu. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom pomáha pri širokej škále ťažkostí, ako sú zápaly a podporuje hojenie rán.

Čo je to Manuka med?

Rovnako ako bežný med, aj Manuka med sa vyrába z kvetinového nektáru. Kým však miestne včely vyrábajú svoj med z repky, ďateliny alebo iných kvetov, med Manuka sa vyrába z nektáru kríka Manuka, myrty juhomorskej (Leptospermum scoparium).

Odkiaľ pochádza Manuka med?

Manuka Bush – rastlina čajovníka – pochádza z juhovýchodnej Austrálie, ale najmä z Nového Zélandu. Vyrába sa tam najmä manukový med.

Len med, ktorý je preukázateľne získaný z rastliny Manuka, možno označiť ako med Manuka. Dodržiavanie smerníc kvality sa kontroluje pomocou laboratórnych testov.

Čo je špeciálne na Manuka mede?

Hlavným rozdielom medzi Manuka medom a normálnym medom je jeho obzvlášť vysoký obsah methylglyoxalu (MGO). Metylglyoxal pôsobí antibakteriálne a jeho koncentrácia v Manuka mede je mnohonásobne vyššia ako v klasickom mede.

Čo znamená číslo v Manuka mede?

Sila Manuka medu je označená číslom, ktoré predstavuje hodnotu MGO (v miligramoch na kilogram medu). Čím vyššia je táto hodnota, tým vyšší je obsah metylglyoxalu. A antibakteriálny účinok Manuka medu je ešte vyšší. Hodnota MGO medu Manuka by mala byť aspoň 100. Na porovnanie, bežné druhy medu majú maximálny obsah MGO 20 miligramov na kilogram medu.

Antibakteriálne účinky medu Manuka

Vedci sa domnievajú, že antimikrobiálne účinky medu sú spôsobené enzýmami produkovanými včelami. V normálnom mede je peroxid vodíka ústrednou zložkou v boji proti škodlivým mikroorganizmom. Vzniká, keď med reaguje s enzýmom glukózooxidázou. Pre zachovanie tejto účinnej látky sa však med nesmie tepelne upravovať.

Zatiaľ čo peroxid vodíka je v Manuka mede obsiahnutý len v pomerne malom množstve, med boduje najmä vysokým podielom antibakteriálneho metylglyoxalu. Vďaka svojim molekulárnym vlastnostiam je v porovnaní s peroxidom vodíka veľmi stabilný. To znamená, že Manuka med môže byť dokonca zahrievaný bez ovplyvnenia obsahu metylglyoxalu.

Práve vďaka tejto aktívnej zložke má Manuka med oveľa silnejší antibakteriálny a antivirusovy účinok ako normálny med. MGO je účinné okrem iného proti baktériám coli, ktoré sú možnými spúšťačmi črevných problémov, a proti stafylokokom, ktoré sa často podieľajú na infekciách rán.

Okrem toho vysoký obsah cukru v mede spôsobuje, že baktérie sú zbavené vody, čo znamená, že sa už nemôžu tak dobre rozmnožovať.

V štúdii vedci zo Southamptonu dokázali, že antibakteriálny účinok medu Manuka môže zabrániť množeniu baktérií v Petriho miske. Ďalšie laboratórne testy tiež ukázali dobrú účinnosť proti patogénom, ktoré spôsobujú infekcie dutín.

Med sa používa napríklad aj v týchto prípadoch:

  • na akné a psoriázu
  • pri plesňových infekciách
  • na liečbu herpesu
  • na bolesť v ústach, hrdlo a nádchu
  • Manuka masť na vonkajšie rany ako sú odreniny a popáleniny
  • krémy s medom Manuka majú protizápalový a pleť upokojujúci účinok
  • proti astme